ZÁVODY ZÁVODY

Moldavský podzimní XXL půlmaraton se stal kořistí Ondřeje Motla a Dominiky Týlové + FOTKY ZÁVODNÍKŮ KE STAŽENÍ

Přesně po roce, 17. listopadu, se na úpatí Krušných Hor v okolí obce Moldavy, uskutečnil již 3. závod nazvaný Moldavský půlmaraton. Po jarním závodu v květnu se pořadatelé vrátili k původní trati s tím rozdílem, že start a cíl umístili na vrchu Bouřňák, kde je i lepší zázemí pro samotné běžce.

Hlavní závod tedy měřil 23 km a dostal označení XXL půlmaraton. K ostatním závodům na 13 a 7 km přibyl i běh na 30 km a závody v canincrossu či varianta pro kola MTB Cross country, jak je tady zvykem. Právě díky tomuto rozšíření došlo i k velkému nárůstu startujících oproti dřívějším běhům. Obliba závodu po vrcholcích Krušných Hor rapidně stoupá, což je pro pořadatele velmi pozitivní zjištění.

Na startu sluníčko vystřídala mlhaNa startu sluníčko vystřídala mlha

Všechny délky závodů byly i pro canincross Všechny délky závodů byly i pro canincross

Doběh do cíle po travnaté louceDoběh do cíle po travnaté louce

Počasí se opět ukázalo jako nevyzpytatelné

Hlavní starostí běžců a běžkyň v tomto období je samozřejmě počasí. I tady se vše bedlivě sleduje již několik dní dopředu, a to nejen z důvodu přípravy na závod, ale také proto, co si na sebe obléci. V tomto období totiž může svítit sluníčko, pršet, foukat silný vítr či již padat sníh. Tentokráte si všechny tyto předpovědi téměř potvrdily. Zataženo, občas déšť, velká mlha, silný vítr a teplota 5°C. Prověrka morálních schopností pro všechny, jak se patří.

Rekordní účast závodníků a novinka na startu

Start závodu byl stanoven na 12 hodinu. Pořadatelé, ale přišli letos se zajímavou novinkou, která vše zpestřila. Každá kategorie startovala samostatně po 5 minutách. Takže jednotliví účastníci ihned na startu viděli, s kým budou soupeřit. Startující závodu vyslala tímto způsobem postupně na trať rekordní počet cca 330 vyznavačů tohoto horského běhání.

Jak už jsem uvedl v úvodu, tak trať byla totožná s tou z loňského 17. listopadu. Akorát nově zařazená distance na 30 km, která startovala jako první, se vydala po nové trase a zhruba na 9 km došlo k napojení na stávající trať půlmaratonu. Terén odpovídal tomu, že v uplynulých dnech na tomto území celkem vydatně pršelo. Místy hodně měkké podloží cest, velké louže a na spadaném listí i hrozba nebezpečí podklouznutí. Všichni si ale s těmito nástrahami bravurně poradili, i když to stálo hodně sil.

Úsilí a snaha běžců a běžkyň opět stojí za pochvalu

Ani nepříznivé počasí a těžká trať vůbec nijak nesnížilo úsilí všech, kteří odstartovali. Zajímavé zápolení bylo vidět ihned od úvodních metrů.  V hlavní mužské kategorii na 23 km si nejlépe vedl Ondřej Motl a do cíle doběhl v čase 1:34:12 hodin. Druhé místo patří Janu Frolíkovi a třetí byl Karel Valenta. Mezi ženami byla nejrychlejší Dominika Týlová časem 1:48:57 hodin před Romanou Lubinovou a Hanou Melenovou. Nejdelší 30 km závod ovládl v čase 2:08:09 hodin Martin Sýkora a v ženské kategorii zase Anna Straková za 2:13:37 hodin.

Závěrem lze konstatovat, že 3. ročník Moldavského půlmaratonu opět zvýšil svoji úroveň a v příštím roce se dá zase očekávat větší zájem, což si pořadatelé určitě přejí.