ZE SVĚTA ZÁVODY

Tatry Running Tour – Horský etapový závod v srdci Tater ovládli Češi

Tatry Running Tour – Horský etapový závod v srdci Tater ovládli Češi

Horské etapové závody, konající se po sobě jdoucích dnech, jsou poměrně vzácné. Tatry Running Tour, jeden z takovýchto závodů, je však nejen svou lokalitou, ale také zastoupením běžců z devíti zemí světa – například Švýcarska, Velké Británie, Kanady či Dánska – důkazem, že popularita tohoto sportu rychle roste.Mezi více než tisíci přihlášenými běžci nechyběli samozřejmě v nemalém počtu i česká jména. Do srdce Vysokých Tater ke Štrbskému plesu se sjeli například Jan Bartas, Tomáš Štverák, Zuzana Urbancová, či fenomén Tatry Running Tour, Vít Ryška.


Jiří Petr při závodu Night Run (foto: SportTatry.sk)Jiří Petr při závodu Night Run (foto: SportTatry.sk)

Trasa závodu Sky Clouds Run  (foto: SportTatry.sk)Trasa závodu Sky Clouds Run (foto: SportTatry.sk)

Vítězství se musí řádně oslavit (foto: SportTatry.sk)Vítězství se musí řádně oslavit (foto: SportTatry.sk)


 

 

 

 

 

 

 

 


 

A na co se závodníci mohli během víkendu v Tatrách těšit? Organizátoři sport clubu 1896 Štrbské Pleso již pošesté připravili etapový závod Tatry Classic Tour a podruhé Tatry Extreme Tour. Krom těchto závodů se během TRT konalo Mistrovství Evropy a Mistrovství Slovenska v Nordic Walking pod záštitou Slovenské asociace Nordic Walking. A ti, kteří si na etapové závody nevěřili, mohli absolvovat jen vybraný závod. Společně tak s Nordic Walkingem bylo na výběr 5 závodů.

Vít Ryška již počtvrté zvítězil v kategorii Classic

Vše začalo pátečním večerem, kdy byl odstartován noční závod na 4,5 km kolem Štrbského plesa. Ten pro obě etapové kategorie Classic i Extreme byl stejný. Pro mnoho závodníků to bylo zvykání si na nadmořskou výšku, ve které následné dny budou běhat. Nejrychleji mezi muži trať prolétl Jiří Petr (14:53) a mezi ženami Slovenska, Michaela Kucháriková (18:32). Následoval sobotní závod na 12 km, který ovládl Miroslav Lukáč (52:28) a Petra Fašungová (59:48) oba ze Slovenska. Tečkou Tatry Running Tour tvořil pro obě kategorie opět stejný, kros na 8 km s převýšením něco málo nad 300 výškových metrů. Opět se běželo kolem Štrbského plesa s výběhem pod Solisko, seběhem po sjezdovce a s opětovným výběhem a seběhem mezi skokanskými můstky. Kros mezi muži ovládl opět Jiří Petr (30:37:70) a mezi ženami devatenáctiletá Tímea Mihoková (37:01).

V absolutním pořadí však nešlo tolik o jednotlivá umístění, jako výsledné časy

Mezi muži kategorii classic ovládl již počtvrté brněnský závodník Vít Ryška (VSK Univerzita Brno) s celkovým časem 01:39:55 před Miroslavem Lukáčem (Žiar nad Hronom) s časem 01:41:12 a třetím Martinem Šmotlákem (AKV Bratislava) s výsledným časem 1:42:05.

V kategorii Extreme obhájil vítězství Jiří Petr, mezi ženami titul vybojovala Zuzana Urbancová

Kategorie Extreme se od kategorie Classic lišila druhou etapou, kdy na závodníky čekala trať „Sky & Clouds“ s  parametry 34 km horizontálně a téměř 2000 metrů vertikálně. Od Štrbského plesa se vybíhalo přes Popradské pleso na Ostrvu a dál na Sliezský dóm. Zde se závodníci obraceli a běželi zpátky přes Ostrvu dolů ke Štrbskému plesu. Mezi muži v této etapě dominovali čeští závodníci v čele se skvěle běžícím Jiřím Petrem, který dokonce překonal rekord tratě (03:53:11). Mezi ženami nejtěžší etapu tohoto závodu ovládla Polka Olga Łyjak (04:27:00).

Mezi muži tak suverénně kategorii Extreme ovládl Jiří Petr (Triexpert team) s celkovým časem 04:38:39 před dvojicí z týmu Pearle iZUMi Czech Ondřejem Kokoškem s časem 04:41:23 a Adamem Ondruchem s časem 04:42:32. Mezi ženami zvítězila Zuzana Urbancová (05:39:07) z Czech Skyrunning teamu / SK Babice, které se podařila především poslední etapa, ve které dokázala smazat ztrátu 45 sekund na nakonec druhou Michaelu Kuchárikovou (05:49:44) z týmu AC Kriváň Liptovský Mikuláš. Třetí skončila Lenka Vančurová (07:00:58) za tým Valaští bajkeři.

Když už se do Tater vydáte, dejte si celou sérii, ta kombinace sprintu a vytrvalostního běhu má něco do sebe

Tímto skončil 6. ročník Tatry Running Tour. Organizátoři opět připravili krásný závod v atraktivním prostředí, a pokud někdo uvažuje o zúčastnění se nadcházejícího se ročníku, Zuzka Urbancová vám dává tip: „Pro sprintery bych doporučila spíš kombinaci Classic (s druhým během na 12km). Vyznavačům horského běhání pak závod Sky & Clouds, ale když už se do Tater vydáte, dejte si celou sérii, ta kombinace sprintu a vytrvalostního běhu má něco do sebe.“

Celkové výsledky najdete zde.

Informace o závodu.

 

Vojtěch GawlasVojtěch Gawlas - student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku