REPORTÁŽ ZÁVODY

Valachy Run – souboj vrchařů a silničářů vyhrál Jiří Homoláč

Předposlední říjnovou sobotu se ve Velkých Karlovicích uskutečnil poslední závod série Valachy Tour 2016 – Běhej Valachy. Na hlavním 12,5 km dlouhém krosu si navíc zazávodil také čerstvý Mistr ČR v silniční desítce, Jiří Homoláč. To pro Tomáše Lichého, již dvojnásobného vítěze Běhej Valachy, byla silná konkurence, a tak se očekával i na konci běžecké sezóny zajímavý souboj mezi silničním a horským specialistou.

Hlavní 12,5 km dlouhý a 6,5 km dlouhý terénní závod s převýšením 350 metrů a 100 metrů ukončil již 4. ročník Valachy Tour ve Velkých Karlovicích. Na poslední, čistě běžecký, terénní závod se sešlo celkem 560 běžců, všech věkových kategorií. Tváří, a zároveň favoritem závodu byl Jiří Homoláč, pro kterého to byl závod s největším převýšením za tento rok.

Tomáš Lichý dobíhá do cíleTomáš Lichý dobíhá do cíle

Start Valachy RunStart Valachy Run

Doběh do cíle Valachy RunDoběh do cíle Valachy Run

Prohlédněte si další fotografie k článku...

Naopak další favorit, Tomáš Lichý, si po ne zcela podařeném poslední závodu světové skyrunningové série v Itálii, tímto krosem chtěl spravit chuť a do třetice vyhrát. 12,5 km dlouhá trať kombinovala na prvních 4 kilometrech 300 výškových metrů stoupání s následným během po hřebeni a konečným velmi technickým seběhem do cíle. 6,5 kilometrový závod již byl rovinatější a závodníci na něm vystoupali jen 100 výškových metrů.

Jedná se o krosový závod ze série Valachy Tour 2016. Více informací o Běhej Valachy najdete v naší termínovce.

Jiří Homoláč ukázal, že mu jdou i krosy

Souboj Homoláč – Lichý však nedopadl tak, jak si mnozí mysleli. Jiří Homoláč hned od začátku nastolil tempo, které ani jeden z dalších běžců neakceptoval a vyhrál start-cíl. To zajímavé se dělo na 2., 3. a 4. místě. Tomáš Lichý se po Itálii nevrátil do pohodové formy a již z mezičasu na 6 km bylo patrné, že běží s citelným náskokem na druhé a třetí místo. Pro většinu přítomných se stalo překvapením závodu celkově druhé místo teprve 18letého Marka Chrasciny, který kombinuje dráhu s vrchy, a proto mu tento závod opravdu sedl. Ten z mezičasu, kde byl na 3. místě, dokázal stáhnout Homoláče v seběhu o minutu a zaostal za vítězným časem 46:34 o půl minuty – 47:04. Třetím mužem v cíli byl další spíše silniční specialista, Jiří Petr. Ten zaostal za vítězným časem o přesnou minutu – 47:34. Tomáš Lichý doběhl jako čtvrtý již z citelnou ztrátou v čase 48:51.

Mezi ženami si vítězství vyběhla v čase 57:53 Helena Kotopuluová před druhou Adélou Esentierovou, která finišovala 40 sekund před Kotopuluovou v čase 58:38. Bronzovou ženou v cíli byla Kristína Néč-Lapinová v čase 01:00:33.

V kratším závodě mezi muži dominoval Miroslav Bětík v čase 29:06 před Josefem Staníkem – 29:14 a Martinem Čmelíkem v čase 29:21. V kategorii žen zvítězila Katerina Paulínyová v čase 31:08 před druhou Lucií Javorovou, 32:46 a třetí Markétou Majkusovou v čase 34:59.

Fotogalerie ze závodu

Stáhněte si svoje fotky ze závodu. Zde najdete fotky ke stažení všech závodníků:

1. galerie od startu

2. galerie

3. galerie

4. galerie

Vojtěch GawlasVojtěch Gawlas - autor článku

Student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.