REPORTÁŽ ZÁVODY

První ročník COMPRESSPORT Třeboňského maratonu ovládli Jakub Exner a Ivana Sekyrová + FOTKY ÚČASTNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

První ročník COMPRESSPORT Třeboňského maratonu ovládli Jakub  Exner a Ivana Sekyrová + FOTKY ÚČASTNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

Myšlenka uspořádat celý maraton v lesním prostředí, a navíc s minimálním převýšením, se zrodila zhruba před rokem. V sobotu 20. října 2018 v 11 hodin 750 maratonských a 850 půlmaratonských běžců a běžkyň se vydalo na krásnou trať okolo Třeboně vedoucí Chráněnou krajinnou oblastí Třeboňska.

Počasí na dané roční období bylo výborné

Dlouhodobá předpověď slibovala teploty okolo 14 °C, což se nakonec téměř potvrdilo. Příjemných 12 °C bylo předzvěstí velmi rychlých časů. Nejen vítězové závodů zaběhli skvělé časy, ale i mnoho ostatních běžců se po závodě chlubilo osobními rekordy.

Na tratiNa trati

Krátce po startuKrátce po startu

Vítěz maratonu Jakub Exner na tratiVítěz maratonu Jakub Exner na trati

Podívejte se na další fotografie k článku...

Startovní listina obou tratí čítala necelých 1600 běžců z 12 zemí celé Evropy. Velmi početná skupina přijela z Dánska a Švýcarska a nemálo běžců ze sousedního Rakouska. Mezi závodníky nebyli vyloženě elitní běžci, o což pořadatelům ani nešlo, ale kvalita závodu tím rozhodně neutrpěla, ba spíše naopak.

Jedná se o rychlý maraton v přírodě, 95 % trasy vede lesem, mezi rybníky a loukami CHKO Třeboňsko, přesto má minimální převýšení. Více informací o COMPRESSPORT Třeboňském maratonu najdete v termínovce.

Velmi krásný a vyrovnaný souboj mezi muži na maratonu

Ihned po startu závodu se na čele maratonu utvořila skupina šesti největších favoritů, kteří se střídali ve vedení a postupně navyšovali svůj náskok. Na 32 kilometru z této skupiny zůstali už jen tři. Až dva kilometry před cílem došlo k definitivnímu rozuzlení této jistě zajímavé zápletky. Do drobného trháku se dostal Jakub Exner z Jihlavy a v cíli byl v čase 2:42:27 hodin o čtyři vteřiny rychleji než druhý v pořadí Josef Veber z Tatranu Chodova zvítězil. Třetí místo zbylo na Václava Holuba za čas 2:42:42 hodin.

V ženské kategorii byla hlavní favoritkou Ivana Sekyrová ze Sokolova. Ta sice původně přijela dělat sparing partnera svým kolegům, ale nakonec potvrdila své kvality a v čase 2:56:47 hodin bezpečně zvítězila. Druhá v cíli, Jana Zímová, zaostala za vítězkou o více jak dvě minuty, přesto se jí podařilo stlačit čas pod 3 hodiny na úžasných 2:58:53 hodin. Třetí v pořadí doběhla Alena Kriklová v čase lehce nad 3 hodiny (3:02:04).

I půlmaratonci prokázali svoji kvalitu

Půlmaratonci také mezi sebou neměli výrazného favorita, což opět nahrálo skutečnosti, že byly k vidění skvělé běžecké souboje. Až do posledních metrů o vítězství bojovali Pavel Štěpáník ze Sušice a Vojtěch Šulc z Třebusice. Prvně jmenovaný nakonec prokázal lepší finiš a cílovou pásku protrhl v čase 1:15:13 hodin. Druhý Vojtěch Šulc podal neméně kvalitní výkon, o čemž svědčí konečný čas 1:15:20. Třetí místo, již s odstupem, si pohlídal Josef Soukup (1:16:57 hodin).

Favoritkou ženské půlky byla právě manželka třetího muže Valerie Soukupová. Ta se po mateřské dovolené zatím rozbíhá a předpoklad hlavní favoritky potvrdila a zvítězila v čase 1:19:52 hodin. Jako druhá v pořadí proběhla cílem Petra Kotlíková (1:27:11) a jen těsně za ní si doběhla pro třetí místo Tereza Chlupová (1:27:32).

Třeboň se ukázala jako velmi vhodné místo na běžecké závody

Závod v Třeboni ukázal, že krásný maraton se může běžet i v lese a v naprosté rovině. Závodníci v cíli ocenili úsilí všech pořadatelů, kteří závod opravdu uspořádali na velmi vysoké úrovni jak na samotné trati, tak i v zázemí na hlavním třeboňském náměstí. Všichni se společně rozešli s přáním, aby se za rok zase do Třeboně vrátili.