První ročník COMPRESSPORT Třeboňského maratonu ovládli Jakub Exner a Ivana Sekyrová + FOTKY ÚČASTNÍKŮ ZDARMA KE STAŽENÍ

Myšlenka uspořádat celý maraton v lesním prostředí, a navíc s minimálním převýšením, se zrodila zhruba před rokem. V sobotu 20. října 2018 v 11 hodin 750 maratonských a 850 půlmaratonských běžců a běžkyň se vydalo na krásnou trať okolo Třeboně vedoucí Chráněnou krajinnou oblastí Třeboňska.

Počasí na dané roční období bylo výborné

Dlouhodobá předpověď slibovala teploty okolo 14 °C, což se nakonec téměř potvrdilo. Příjemných 12 °C bylo předzvěstí velmi rychlých časů. Nejen vítězové závodů zaběhli skvělé časy, ale i mnoho ostatních běžců se po závodě chlubilo osobními rekordy.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Startovní listina obou tratí čítala necelých 1600 běžců z 12 zemí celé Evropy. Velmi početná skupina přijela z Dánska a Švýcarska a nemálo běžců ze sousedního Rakouska. Mezi závodníky nebyli vyloženě elitní běžci, o což pořadatelům ani nešlo, ale kvalita závodu tím rozhodně neutrpěla, ba spíše naopak.

Jedná se o rychlý maraton v přírodě, 95 % trasy vede lesem, mezi rybníky a loukami CHKO Třeboňsko, přesto má minimální převýšení. Více informací o COMPRESSPORT Třeboňském maratonu najdete v termínovce.

Velmi krásný a vyrovnaný souboj mezi muži na maratonu

Ihned po startu závodu se na čele maratonu utvořila skupina šesti největších favoritů, kteří se střídali ve vedení a postupně navyšovali svůj náskok. Na 32 kilometru z této skupiny zůstali už jen tři. Až dva kilometry před cílem došlo k definitivnímu rozuzlení této jistě zajímavé zápletky. Do drobného trháku se dostal Jakub Exner z Jihlavy a v cíli byl v čase 2:42:27 hodin o čtyři vteřiny rychleji než druhý v pořadí Josef Veber z Tatranu Chodova zvítězil. Třetí místo zbylo na Václava Holuba za čas 2:42:42 hodin.

V ženské kategorii byla hlavní favoritkou Ivana Sekyrová ze Sokolova. Ta sice původně přijela dělat sparing partnera svým kolegům, ale nakonec potvrdila své kvality a v čase 2:56:47 hodin bezpečně zvítězila. Druhá v cíli, Jana Zímová, zaostala za vítězkou o více jak dvě minuty, přesto se jí podařilo stlačit čas pod 3 hodiny na úžasných 2:58:53 hodin. Třetí v pořadí doběhla Alena Kriklová v čase lehce nad 3 hodiny (3:02:04).

I půlmaratonci prokázali svoji kvalitu

Půlmaratonci také mezi sebou neměli výrazného favorita, což opět nahrálo skutečnosti, že byly k vidění skvělé běžecké souboje. Až do posledních metrů o vítězství bojovali Pavel Štěpáník ze Sušice a Vojtěch Šulc z Třebusice. Prvně jmenovaný nakonec prokázal lepší finiš a cílovou pásku protrhl v čase 1:15:13 hodin. Druhý Vojtěch Šulc podal neméně kvalitní výkon, o čemž svědčí konečný čas 1:15:20. Třetí místo, již s odstupem, si pohlídal Josef Soukup (1:16:57 hodin).

Favoritkou ženské půlky byla právě manželka třetího muže Valerie Soukupová. Ta se po mateřské dovolené zatím rozbíhá a předpoklad hlavní favoritky potvrdila a zvítězila v čase 1:19:52 hodin. Jako druhá v pořadí proběhla cílem Petra Kotlíková (1:27:11) a jen těsně za ní si doběhla pro třetí místo Tereza Chlupová (1:27:32).

Třeboň se ukázala jako velmi vhodné místo na běžecké závody

Závod v Třeboni ukázal, že krásný maraton se může běžet i v lese a v naprosté rovině. Závodníci v cíli ocenili úsilí všech pořadatelů, kteří závod opravdu uspořádali na velmi vysoké úrovni jak na samotné trati, tak i v zázemí na hlavním třeboňském náměstí. Všichni se společně rozešli s přáním, aby se za rok zase do Třeboně vrátili.