ZÁVODY

Jak prožíval extrémní závod na Lysé jeden ze závodníků?

Minulý víkend se uskutečnil závod 24 hodin na Lysé neboli Lysohorská 24 (zkráceně LH24). Přichystali jsme pro vás krátký rozhovor s jedním z účastníků závodu.

Tím zpovídaným je David Horák, což byl jeden z organizátorů akce ze strany adidasu. David neměl ambice bojovat o vítězství stejně jako většina ze zúčastněných, protože mašiny, které pomýšlejí na mety nejvyšší, se na závod musí připravovat prakticky denně.

David před závodem (napravo)

Šlo mu o to, něco si dokázat a zjistit, kde jsou jeho hranice. Třeba vás následující řádky dostatečně motivují, abyste šli do LH24 nebo jiného závodu podobného typu i vy.

Tohle byl druhý ročník běžeckého závodu LH24. Účastnil  ses i loni? Pokud ano, můžeš oba ročníky nějak porovnat a v čem byl případně rozdíl?

Předem musím říct, že zúčastnit se byla téměř má povinnost (smích). Můj zaměstnavatel (adidas) je zároveň generální partner závodu. LH24 bych nenazýval běžeckým, ale spíše outdoorovým závodem, protože o běhu mohou mluvit jen ti opravdu nejlepší. 95 % závodníků jde do kopce velmi svižnou chůzí. Na rovině a při sbíhání se už většinou běží, respektive sbíhá.

Loňský ročník byl víceméně seznamovací, nový koncept závodu, nová lokalita, neozkoušené zázemí. To vše organizátory velmi prověřilo a zároveň i poučilo, aby byl ten letošní ročník minimálně o dvě třídy výše. Atraktivnější zázemí, skvělý servis, zábavnější trasa a to vše podtrženo nádherným počasím.

Za 24 hodin jsi zvládl Lysou šestkrát. To je více než 4500 výškových metrů. Jsi s výkonem spokojený?

Spokojený i nespokojený. Možná jsem mohl udělat víc okruhů, ale jak se říká, po bitvě je každý generál. Uvidíme, jak se připravím na příští rok. Ostatně další příležitost na otestování kondice přijde už v září, kdy se chystám na adidas Continental Beskydskou sedmičku. Snad byla LH24 dobrý trénink Usmívající se.

Kolik jsi měl při závodě krizí a jak jsi je zvládl?

Nemohu se měřit s nejlepšími, a proto je mi trochu hanba při mých šesti kolech mluvit o krizích, ale jedna krize, a to krize fyzická, přišla. Bylo to asi po dvanácti hodinách na trati, takže zhruba v polovině závodu. Extrémně dlouhé seběhy si vybraly svou daň a stehna už prostě nechtěla pokračovat. Když se k nim přidala i hlava, nebylo co řešit.

Náročné seběhy

Po několika hodinách na ubikacích jsem se ale vzchopil a s ranním svítáním si ještě jednu Lysou dal s pocitem překvapení, neboť jsem byl psychicky i fyzicky celkem svěží. Škoda, že jsem se k návratu na trať neodhodlal dříve, místo šesti okruhů mohlo být třeba sedm Usmívající se.

Jaké pro tebe byly nejhorší přitěžující faktory?

V této odpovědi budu stručný, nejvíce přitěžujícími faktory byly čas na trati a dlouhé seběhy.

Snažil ses někoho při závodě držet nebo máš radši taktiku typu „trénuju sám, žiju sám a taky sám vyhraju“?

Držel jsem se svého kamaráda a tchána v jedné osobě, se kterým také chodím běhat během týdne. Musím říct, že na svých 55 let má neskutečnou fyzičku.

Cíl, který v podstatě není cílem

Co jsi v průběhu jedl? Spoléhal jsi hodně na energetické doplňky?

Mixoval jsem to, na co je můj žaludek zvyklý. Konkrétně to byly energetické gely + ovoce nebo sladkosti z famózního závodnického rautu.

Jaký byl tvůj trénink na závod a jak dlouho jsi trénoval?

Trénuji a sportuji v podstatě celý život. Na letošní LH24 jsem se začal důkladněji připravovat bohužel až v půlce prosince, a to třemi víkendovými zájezdy do Beskyd za Liborem Uherem. Po pracovní a organizační schůzce jsme se přebalili, vzali hůlky a valili na Lysou nebo Smrk.

Máš v plánu v blízké době jít do něčeho podobného?

Jak jsem již zmiňoval, velmi se těším na letošní Beskydskou sedmičku. Afektován náladou a endorfiny z LH24 pokukuji po Hostýnské osmě nebo Brněnském masakru.