ZDRAVÍ ZDRAVÍ

Plantární fasciitida může vést až ke vzniku patní ostruhy

Plantární fasciitida může vést až ke vzniku patní ostruhy

Ráno vás bolí první kroky, bolest vychází zespoda paty a rozlévá se do plosky směrem k prstům, při propnutí a napnutí špičky vás nepříjemně píchá, někdy vadí dlouhé stání? Je možné, že se u vás rozvinula plantární fasciitida.Plantární fascie se táhne od spodku patní kosti vějířovitě k prstům nohyPlantární fascie se táhne od spodku patní kosti vějířovitě k prstům nohy

Plantární fascie je vazivový pruh táhnoucí se od spodku patní kosti vějířovitě k prstům nohy (viz obrázek). Fascie se účastní při tlumení nárazů vznikajících při došlapu, dále se podílí na udržování klenby nožní.  Ve fascii může docházet k degenerativním změnám, které časem můžou vést až ke vzniku patní ostruhy (výrustek zespodu na patě, který je velmi bolestivý a dráždí okolní tkáň, svým tlakem může způsobit až sterilní zánět přilehlých svalů a vaziva).

 

 

 


Tejpování plantární fascieTejpování plantární fascie

Konec tejpu zachytíme za palecKonec tejpu zachytíme za palec

Pohled zvrchuPohled zvrchu

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Proč dochází k poškození plantární fascie?

Plantární fascie bývá nejčastěji přetížena a posléze poškozena mikrotraumaty, způsobenými špatným zatěžováním naší plosky nohy. Toto neoptimální zatížení může být způsobeno již anatomicky např. nevhodným postavením kloubů nohy často vbočeným palcem (halux valgus) nebo vysokým nártem. Častěji  se ale setkáváme spíše s funkčními poruchami, které jsou příčinnou špatného zapojení naší plosky nohy.  Příkladem funkční poruchy může být třeba nadměrná pronace (přetěžování palcové hrany nohy a vpadávání vnitřního kotníku směrem dovnitř) na základě zranění. Běžec si zlomil nebo narazil malíkovou hranu nohy, tu začal podvědomě odlehčovat tím, že běhal spíše přes palcovou hranu, začal pronovat a časem si přetížil plantární fascii. Dalším příkladem by mohl být vyvrknutý kotník, který obvykle vede také k následné pronaci.

Čtěte také: Začarovaný kruh běžeckých zranění. Nepodceňujte drobná poranění, která mohou dlouhodobě vést k vážným problémům.

Funkční poruchy v oblasti nohy mohou ale pramenit i ze vzdálenějších částí těla, např. z kyčelního kloubu. Pokud budeme mít potíže v oblasti kyčle, např. artrózu, budeme mít tendenci držet kyčel v určitém ochranném postavení, to se pak promítne negativně do zapojení naší plosky nohy a může zase vést k dysbalanci a následnému přetížení fascie.

Poruchy funkční a anatomické jdou často ruku v ruce a vzájemně se prolínají. To, jak budeme naše tělo dlouhodobě zatěžovat, se pak časem projeví i na úrovni anatomické. Příkladem může být již výše zmínění halux valgus. Můžeme k němu mít již genetické předpoklady (tvar kloubu) nebo se k němu můžeme dopracovat nošením nevhodné obuvi a nedostatečným zapojováním svalů plosky nohy.

Rizikové faktory pro vznik plantární fasciitidy:

  • Nedoléčená zranění vedoucí ke špatnému zapojení plosky nohy
  • Neoptimální anatomické parametry nejen v oblasti chodidla
  • Plochonoží
  • Špatný běžecký styl
  • Došlap na patu

Jak s plantární fasciitidou zatočit?

Základem úspěšné léčby je stanovení a následná eliminace příčiny, která zranění vyvolala. Jedině tak zabráníme opětovnému návratu zranění.

Dle závažnosti poranění je vhodné dát si pauzu od běhání (zhruba 2 týdny minimálně) a začít intenzivně cvičit s pomocí fyzioterapeuta. Cvičení je dobré doplnit fyzikální léčbou např. rázovou vlnou nebo laserem. Velmi nápomocné může být tejpování na podporu klenby, na halux nebo stabilizaci kotníku či specielní tejp na uvolnění plantární fascie (aplikace tejpu závisí vždy na příčině našich obtíží).

Léčbu je vždy vhodné doplnit analýzou běhu, která může vypovědět o tom, proč právě u vás došlo k tomuto zranění. Díky tomuto vyšetření dostanete běh pod kontrolu a snížíte tak riziko opětovného vzniku plantární fasciitidy.

 

BeBalanced.czRehabilitace BE BALANCED, Mgr. Dagmar Mostecká

Používáme nejnovější fyzioterapeutické přístupy založené na principech vývojové kineziologie.  Naším cílem je odhalit a odstranit příčinu potíží a tím řešit problém natrvalo. Provádíme také analýzu kvality pohybu při sportu a jeho korekci.

 

Zuzka Krchová

Mgr, Zuzana Krchová, autorka článku

 

Absolvovala magisterské studium fyzioterapie na 2. LF UK a v současné době provozuje vlastní fyzioterapeutickou ordinaci. Ve svém volném čase se věnuje běhu (především skyrunningu), cyklistice, triatlonu a tower-runningu.


Diskuse

Filip
Filip

Ahoj,


tohle je snad telepatie. Už jsem chtěl někam kvůli tomu psát. Lyžuji, snowboarduji celou sezónu v horách a také hodně běhám na dlouhé kopcovité výběhy. Ale od února mám právě tyto problémy. Od paty směrem k plosce mám píchavou bolest, že někdy nejde na konci dne chodit. Mažu to voltarenem, ale nepomáhá to. Zkouším to rozhejbat a také nic. Jsem v Kanadě, takže k doktorům jít je trochu (nejen finanční) problém. Mám už více jak měsíc a půl úplnou pauzu od běhání a nedá se to vydržet. tak dlouho jsem nikdy neměl volno od běhu a moc mi to chybí, ale vím, že s tou patou pořádně neseběhnu ani kopec a bojím se, aby se z toho nevytvořilo něco vážnějšího. Můžete mi prosím pomoci jak s tím zatočit?


Děkuji moc. Filip

Tom
Tom

Tak presne tohle jsem mel (jeste mam)od vanoc...Nemohl jsem ani chodit,kazdy krok..hlavne na nerovnosti bolel.Mazu proti zanetum,a cvicim podle holandske metody..(stoupnout spickou na knizky,a nahoru dolu propinat..)A tak jak psali...cca 2-3 mesice nez to zabere.Ale konecne uz muzu zas behat..sice jen na rovnem,ale i les brzo prijde na radu :)

Pavel
Pavel

Poraněné úpony jsou hrozně vlezlá a bolestivá věc. Sám se s nimi léčím za poslední dva roky už potřetí. Pomáhají na ně obstřiky kortikoidů, ultrazvuková a laserová terapie, rázové vlny, cvičení, masáže, speciální vložky do bot a protahování lýtkových svalů před každým sportem. Každopádně se ale připravte na to, že léčba může trvat i několik měsíců, během kterých nebudete moct sportovat. Plantární fasciitida se ráda vrací a vždy je to pak horší. Návštěvě ortopeda se tak asi nevyhnete. Já jsem si ji přivodil před dvěma lety, když jsem skočil do mělké vody a narazil chodidlem na ostrý kámen. Do té doby jsem běhal půlmaratony a maratony a jezdil denně na kole. Známý si zase úpony poranil při boxu, když se mu smekla noha v o číslo větších botách. Problémy můžou vzniknout i ve chvíli, kdy člověk běhá zbytečně dlouhé tratě nebo skokově zvýšil zátěž. Během sportu se totiž v plantární šlaše tvoří mikrotrhlinky, které jsou pak citlivé na zranění. V tu chvíli v nich vznikne otok se zánětem. Pokud se tak stane a nemůžete k lékaři, fyzioterapeuti doporučují chodidlo masírovat balónkem "ježkem" (mají ve zdravotnických potřebách nebo ve zverimexech), cvičit "malou nohu", "píďalky", zvedat ze země ručník chodidlem, protahovat achilovku a lýtko (ztuhlý sval vyvíjí na úpony tah), nosit boty s vysokou měkkou podrážkou a dát chodidlu úplné off do doby, dokud bolest zcela nezmizí. Může to být měsíc, ale také dva nebo tři. Vím, že je to hodně protivné, protože tělo by se chtělo hýbat, ale ten kousek šlachy to nedovolí - člověk si na tu dobu musí prostě najít jinou zábavu. Co se sportu týče, ortoped mi doporučil jezdit na kole v nášlapech, běhat krátké tratě po měkkém povrchu, plavat s uvolněnými kotníky a nepropínat nárt a vzdát se snowboardu, protože je hell. Neúměrně zatěžuje úpony, které zároveň musí snášet otřesy a nárazy do chodidla.

Katka
Katka

Dobrý den, ahoj,


způsobila jsem si plantární fascitýdu kombinací několik chyb naráz. Jednoduše řečeno, tvrdá obuv, moc km pěšky naráz, dlouhé stání a nevhodná obuv - větnamky. Jsem momentálně ve stádiu rehabilitace, ale nemám napsané cvičení jen mobilizace MK a UZ. Situace se zlepšila natolik, že momentálně jsem bez bolestí plosky i paty, ale křeče se mi vrací do lýtka. Jsem, lyžař (instruktor) a máme před sezonou, co můžu udělat pro to, abych urychlila hojení a mohla do lyžáku. V současné chvíli vydržím v Lyžáku 5 minut a cítím, že nohu vracím o několik kroku zpět v léčbě.


 

Katka
Katka

Dobrý den, ahoj,


způsobila jsem si plantární fascitýdu kombinací několik chyb naráz. Jednoduše řečeno, tvrdá obuv, moc km pěšky naráz, dlouhé stání a nevhodná obuv - větnamky. Jsem momentálně ve stádiu rehabilitace, ale nemám napsané cvičení jen mobilizace MK a UZ. Situace se zlepšila natolik, že momentálně jsem bez bolestí plosky i paty, ale křeče se mi vrací do lýtka. Jsem, lyžař (instruktor) a máme před sezonou, co můžu udělat pro to, abych urychlila hojení a mohla do lyžáku. V současné chvíli vydržím v Lyžáku 5 minut a cítím, že nohu vracím o několik kroku zpět v léčbě.


 

*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 
 +   = 

BĚŽECKÉ ZAJÍMAVOSTI

Hlavní menu

ZAJIMAVE VYBAVENI

● REDAKCE ● REKLAMA ● JAK NAPSAT ČLÁNEK ● PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ WEBU

Více obsahu najdete na klasické verzi webu. Fotografie a texty jsou chráněny autorským právem a jejich použití není možné bez svolení autora.

Nahoru na stránku